Jaworze jako modne uzdrowisko przyciągało kuracjuszy nie tylko pięknymi widokami i czystym powietrzem. Doceniali oni również piękny, przypałacowy park, który wciąż pozostaje ozdobą gminy jako Park Zdrojowy. Alejki parku prowadzą w cieniu starych drzew, gdzie wiele z nich to okazałe pomniki przyrody. Rosną tutaj między innymi lipy, klony, jawory, dęby oraz krzewy z pięknymi kwiatami różaneczników. W letnie dni ochłodę można znaleźć nad rozległym stawem z fontanną i wysepką po środku.
Na skraju Parku Zdrojowego, zaledwie 400 metrów od nas znajduje się tężnia solankowa. Dzięki pochodzącej z Zabłocia solance, która ma bardzo dużą zawartość jodu dochodzącą do 140mg/l, w okolicach tężni tworzy się morski mikroklimat, który działa leczniczo i relaksacyjnie. Wdychanie solanki jest pomocne w przypadku dolegliwości dróg oddechowych, reumatycznych, dermatologicznych i wielu innych.
Obok tężni znajduje się oświetlony park ze ścieżkami, ławkami, siłownią zewnętrzną oraz placem zabaw.
Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej wraz z Motylarnią.
Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 1969 r. Najciekawszymi eksponatami są m.in. żółw morski, rekiny (w tym rekin młot), ośmiornice, mięczaki, jeżowce. Dzięki wieloletniej współpracy i pomocy Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, większość eksponatów jest bardzo dobrze zachowana i stale powstają nowe ekspozycje. Muzeum kusi również licznymi akwariami, o łącznej pojemności 10000 litrów, w których możemy zobaczyć rafy koralowe, jeżowce oraz wiele gatunków ryb.
W Motylarni, w sferycznym namiocie obok Muzeum Fauny i Flory podziwiać można krajowe i tropikalne motyle. Specjalnie zaprojektowany pawilon zapewnia idealne warunki do obserwacji tych pięknych zwierząt. Każdy, kto odwiedzi motylarnię, będzie mógł na własne oczy zobaczyć kolorowy i tajemniczy świat motyli, a przy odrobinie szczęścia zaobserwować moment wykluwania się dorosłego motyla z poczwarki i jego przemianę w skrzydlatą piękność.
Zapora wodna w Wapienicy im. Ignacego Mościckiego.
Zapora wodna jest niewątpliwie najbardziej znanym obiektem w Wapienicy. Zbiornik wodny znajduje się między kilkoma szczytami i wzniesieniami Beskidu Śląskiego tworzących tzw. Dolinę Wapienicy i jest nazywany jeziorem Wielka Łąka. Zaś obok zapory znajduj się KRZYWA CHATA – drewniany domek z punktem widokowym na jezioro, w którym możemy skosztować regionalnych przysmaków.
Niecałe 3 km od nas zaczynają się szlaki górskie po urokliwym Beskidzie Śląskim, zarówno z Jaworza jak i z Wapienicy obok Zapory. Ulubionym szlakiem turystycznym jest trasa na Błatnią (917 m n.p.m), gdzie szlak zaczyna się z Jaworza Nałęża, Jaworza Górnego lub z Wapienicy. Dalej można powędrować przez Klimczok na Skrzyczne (Szczyrk) lub Szyndzielnię (możliwy zjazd kolejką linową do Bielska-Białej).
Kompleks „Enduro Trails – Bielsko-Biała” to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. „singletracków”. Są to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich, wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych, łagodnie opadających, aż po strome, wymagające technicznie zjazdy.
Kolej gondolowa na Szyndzielnię.
Na szczyt Szyndzielni prowadzi nowoczesna kolej linowa o długości 1810 m, będąca jedną z największych atrakcji Bielska-Białej. Przejazd żółtymi, przeszklonymi gondolami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jadąc możemy cały czas podziwiać przepiękną panoramę Bielska-Białej.
Zarówno w Bielsku-Białej jak i okolicy czekają atrakcje dla miłośników białego szaleństwa.
Znajduje się tu kilkadziesiąt stoków narciarskich, które są stale modernizowane i unowocześniane, tak aby dorównywały europejskim standardom.