Jaworze

directDojazd phoneZadzwoń RezerwujRezerwuj
Urok dawnego uzdrowiska

„ Kto raz do Jaworza przyjechał, zechce tu wracać na nowo i na nowo…”
Ta niewielka lecz urokliwa miejscowość położona jest w obrębie Pogórza Cieszyńskiego, u północnego progu Beskidu Śląskiego. Jaworze znane jest z walorów i tradycji uzdrowiskowych. Na tym terenie w XIX wieku odkryto źródła wody bogate w sole jodowo-bromowe. Corocznie przybywa tutaj wiele osób ze schorzeniami dróg oddechowych. Na terenie tej podgórskiej gminy funkcjonują obiekty wczasowo-rekreacyjne. Liczne ścieżki rowerowe, ciekawa zabudowa jak i gościnność mieszkańców składają się na charakter i wyjątkowość tego małego zakątka Polski. Jaworze należy do najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Przez całe stulecia we władaniu arystokratycznych rodów baronów, hrabiów swoje dzieje zaczyna około roku 1305. Pozostałością po tamtych czasach jest wiele zabytkowych pamiątek.

lines
Urok dawnego uzdrowiska

Jest rok 1862, Maurycy hrabia Saint – Genois w myśl o rozwoju tej pięknej lecz mało znanej miejscowości, stawia sobie za cel założenie pierwszego na Śląsku Cieszyńskim uzdrowiska. Biedni chłopi dostają prace a całe Jaworze zmienia się w utopijny kurort, gdzie powiedzenie „dbaj o zdrowie” na stałe wrasta w miejscową społeczność. Wizjonerski plan hrabiego zapoczątkował długą i trwającą do dziś tradycje uzdrowiskową naszej miejscowości.

Słynnymi gośćmi Jaworza byli między innymi Wincenty Pol, piszący do dzienników Krakowskich pochwały na jego temat. Natomiast wybitna pisarka Maria Dąbrowska, systematycznie bywająca tu na kuracjach wodoleczniczych pisał tak: „ Do Jaworza na Śląsku Cieszyńskim wyjeżdża się po raz pierwszy tak, jak się wyjeżdża dokądkolwiek bądź, aby spędzić kilka wypoczynkowych albo leczniczych tygodni, następnie powraca się tutaj wciąż i wciąż a wreszcie chciałoby się czasami pozostać tu na zawsze”. Nic dziwnego więc, że tutaj powstawało jej największe dzieło „Noce i dnie”.

lines
Obecnie

Obecnie Jaworze nadal piastuje tradycję uzdrowiskową. Świetnym na to przykładem są tutejsze sanatoria, domy wczasowe czy nowo otwarta tężnia solankowa, która wraz z otwartą siłownią, amfiteatrem, placami zabaw i parkami tworzy oryginalny kompleks i zachęca do aktywnego wypoczynku całej rodziny. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się miasto „Bolka i Lolka” – Bielsko-Biała, gdzie poza piękną architekturą i rozbudowaną bazą gastronomiczną, całorocznie odbywa się mnóstwo imprez tematycznych. W pobliżu także Żywiec, Szczyrk, Wisła oraz Cieszyn. Zapraszamy!

lines
Obecnie